WoodsWoman
New member
- Joined
- Dec 24, 2007
- Messages
- 778
- MBTI Type
- INFP
Add stuff to the noodles.
And he's right. I just finished eating my cup noodles about half an hour ago with the peas and carrots. Makes for an amazing meal plus it's cheap.
I buy fresh fruits and vegetables about 3 times a week, since they spoil easily. Pasta keeps for a long time and is also cheap. I've found that meat, although expensive per pound, is worth buying since it's highly nutritious. I usually buy meat that's on sale and cut it into small portions and freeze. I buy london broils twice a month and frozen salmon once a month. I get tuna, because it's also cheap(less than $1/pound) and a good addition to pasta recipes. I don't buy canned fruits(too expensive per pound) or frozen pizzas, dried foods, highly processed "tv" dinners. Even the cheaper frozen, microwaveable foods are more expensive that a decent steak. I grow food too, that might be an option if you have a yard and sunlight.
Ewwwwwwwwwwwwwwwww
I mean, thanks, maybe I'll try that with my kids. No spices?
Ok...I am from the WV where people take great pride in their pinto beans.
Buy a bag of dried pintos. Dirt cheap. Seperate and soak and prepare according to package. Simmer on medium-low heat for a couple of hours with plenty of salt, some pepper, chopped onion, and fat back,ham,bacon, or pork shoulder to add flavoring. I believe that fat back is the cheapest. (If you use a particularly salty pork for flavor, back off on the table salt, of course.)
Rice can be served with butter and salt, as black cat noted, or with spices or hot sauce. Soy sauce is always an option with rice for me, of course. But you don't want to mix that with your pinto beans, no, no.
If you want it more Southwest style, drain your beans after cooking them, mix with plain rice, and add salsa or some other "red" sauce and melt cheese on top. Mmmm.
Bunches of banannas are insanely cheap, btw.
Rice?? What's this about rice?? You gotta have cornbread if you're gonna eat proper West Virginia pinto beans! Break the cornbread up in your bowl, and pour the beans over it. I like a little pickle relish to perk that up. Yum. Extremely nutritious and you can't get much more cheap.
You can get cuts of meat for about the same price as tuna per pound. Check my above post.
I buy the $10/10.5 pound bag of assorted chicken limbs sometimes, but I don't eat pork. I eat a lot of tuna melts and tuna casseroles and such when my wallet is flat, but I wait for the bogo sales to stock up.
Um. Vegetables? ...Blend it all together and voilà, healthy and cheap.![]()
sorry for this) tofu are generally much cheaper, and still great sources of protein.
Cooking from scratch is by far the cheapest way to eat food that doesn't destroy your body and sense of taste, lol.
Seriously, buy a decent cookbook and just try whatever sounds good and doesn't require super expensive ingredients.