Randomnity
insert random title here
- Joined
- May 8, 2007
- Messages
- 9,485
- MBTI Type
- ISTP
- Enneagram
- 6w5
- Instinctual Variant
- sp/sx
So allow me to entertain you with a homemade sheppard's pie versus TV dinner.
Recipe for sheppard's pie.
The recipe calls for:
Ground Lamb or Beef: 1 lb
Frozen Green Peas: 1/2 cup
Carrots: 1/4 cups, chopped
Onion: 1 medium, chopped
Garlic: 1 clove, diced
Worcestershire Sauce: 2 tbsp (or replace it with your favorite steak sauce)
Potatoes: 4 medium, peeled and sliced
Onion Spring: 1 tbsp, chopped
Cream Cheese: 1-2 tbsp
Milk: 1-2 tbsp
Butter: 2-3 tbsp
Vegetable Oil: 1 tbsp
Salt
Pepper
I'm going to give you all the ingredients for free except the peas, carrots, potatoes and beef because any decent kitchen should have the majority of that stuff or you're a starving student and don't care about taste. Also those ingredients don't really add that much sustenance. So lets start pricing it out.
Ground beef on sale for most places I've lived goes for $5 on sale. I realise that certain central states get this for $2-3 in which case frozen foods at my pricing loses out. I'm going to replace the peas and carrots with whatever bag of frozen veggies. We will use half a bag or 0.5 lbs which costs us $1. Potatoes almost universally go for 99 cents a pound. Lets be extra cheap and use more than the recipe calls for. The average weight of a potato is about 13 oz? So the recipe calls for 3.25 lbs but lets add an extra 2 potatoes and call it 5 lbs because we're dirt cheap and starving.
So total price and weight of our fresh sheppard's pie comes to 6.5 lbs or 104 oz for $11 which on any regular day, would make me a very happy camper.
But that's 10.57 cents to the oz compared to my 8.8 cents to the oz TV dinner. So in the end its about a $2 savings.
For the heck of it, lets compare it to my beloved frozen pizza. If you stay away from the delicious thin crust stuff, you can get a kg of frozen pizza for $5 or 14.2 cents per oz. Gasp! That's excessive luxury.
Concluding Remarks
TL;DR i know...
TV dinners can provide equal sustenance at a similar or lower price than even the most efficient home cooked meals. When we now consider that the only remaining trade off is time saved vs home cooked tastiness and nutritional value, I think I have a right to feel sad. If anything I just empathize with all the obese people.
Brilliant! Combine with dash and dine and you're set!
I make shepherd's pie alllll the time and it costs less than that for me.
1kg meat - 4.39 for decent meat on sale, 6$ regular for the kinda gross meat tubes (probably fairly similar pricing in toronto)
about 1/4 bag frozen corn - about 50c. Or maybe a half? I don't measure.
1 box instant potatoes - 1.77-2$ (ok, you might consider this non-home cooked...I don't care, it tastes better and is faster for an equivalent price)
1 onion - little, maybe 25c
spices - negligible, maybe 10c
garlic - negligible, maybe 25c
I don't like peas and carrots in my shepherd's pie but those are not that expensive, maybe 50c for 1/4 bag frozen peas and 50c-1$ for the carrots depending how much in bulk you buy them.
I usually throw in a "ball" of frozen spinach - negligible, maybe 25c
I also add a bit of cheese to the top - maybe 50c worth or so
(but adding cream cheese and milk to shepherd's pie? weird....)
I do not weigh my food, lol, but I know I can get about 6-8 meals out of a shepherd's pie like that, and I eat a lot (I need 2 frozen dinners to feel satisfied). I won't buy frozen dinners for more than 2$ and they rarely go on sale for less than that (except the really really really gross ones like swanson which go on for 1$ but why even bother).
So my analysis gives me 6 meals for 7-9 dollars vs buying 6-12 frozen dinners at 2$ a pop. And it's delicious
But sure, it's possible (not mandatory) to spend more on home cooked meals than on frozen dinners. You just have to compare the nasty 1$ frozen dinners with decent quality home cooked food, especially with a lot of expensive meat in it. I just don't think that's a useful comparison.